XC6222D15BER-G
Part number
XC6222D15BER-G
Description
IC REG LINEAR 1.55V 700MA 6-USPC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Input (Max)
6V
PSRR
65dB (1kHz)
Current - Output
700mA
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.55V
Package / Case
6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
6-USPC (1.8x2)
Voltage Dropout (Max)
0.41V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3