XC6221B12AGR-G
Part number
XC6221B12AGR-G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG LINEAR 1.25V 200MA 4-USP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Current - Output
200mA
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current
PSRR
70dB (1kHz)
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-USP (1.2x1.6)
Voltage Dropout (Max)
0.41V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3