XC6221A15ANR-G
Part number
XC6221A15ANR-G
Description
IC REG LIN 1.55V 200MA SSOT-24
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
200mA
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Voltage - Input (Max)
6V
PSRR
70dB (1kHz)
Package / Case
SC-82
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.55V
Voltage Dropout (Max)
0.29V @ 100mA
Supplier Device Package
SSOT-24
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3