XC6214P442PR-G
Part number
XC6214P442PR-G
Description
IC REG LINEAR 4.4V 500MA SOT89
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Not For New Designs
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Package / Case
TO-243AA
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-89
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.4V
PSRR
40dB (1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3