XC6210C12ADR-G
Part number
XC6210C12ADR-G
Description
IC REG LINEAR 1.25V 500MA 6-USPB
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
6V
PSRR
60dB (1kHz)
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 100mA
Supplier Device Package
6-USPB (1.8x2)
Current - Quiescent (Iq)
61.5 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3