XC6210B15APR-G
Part number
XC6210B15APR-G
Description
IC REG LIN 1.55V 700MA SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6V
PSRR
60dB (1kHz)
Current - Output
700mA
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.55V
Voltage Dropout (Max)
0.135V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3