XC6210A12APR-G
Part number
XC6210A12APR-G
Description
IC REG LIN 1.25V 500MA SOT89-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
6V
PSRR
60dB (1kHz)
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq)
61.5 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3