XC6209F12AMR-G
Part number
XC6209F12AMR-G
Description
IC REG LINEAR 1.25V 290MA SOT-25
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 100mA
Supplier Device Package
SOT-25
PSRR
70dB (10kHz)
Current - Output
290mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3