XC6209B15AMR-G
Part number
XC6209B15AMR-G
Description
IC REG LINEAR 1.55V 150MA SOT-25
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 100mA
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.55V
Supplier Device Package
SOT-25
PSRR
70dB (10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3