XC6209B12ADR-G
Part number
XC6209B12ADR-G
Description
IC REG LINEAR 1.25V 150MA 6-USPB
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
10V
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 100mA
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
PSRR
70dB (10kHz)
Supplier Device Package
6-USPB (1.8x2)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3