XC6209B10AMR-G
Part number
XC6209B10AMR-G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG LINEAR 1.05V 150MA SOT-25
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
150mA
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Protection Features
Over Current
Supplier Device Package
SOT-25
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
PSRR
70dB (10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3