TPS7A10105PYKAR
Part number
TPS7A10105PYKAR
Description
IC REG LIN 1.05V 300MA 5-DSBGA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
300mA
Supplier Device Package
5-DSBGA
Voltage - Input (Max)
3.3V
Package / Case
5-XFBGA, DSBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
Current - Supply (Max)
9 µA
Voltage Dropout (Max)
0.07V @ 300mA
Current - Quiescent (Iq)
2.6 µA
PSRR
60dB ~ 35dB (1kHz ~ 1.5MHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, UVLO
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3