TPS7A05285PDQNR
Part number
TPS7A05285PDQNR
Description
IC REG LIN 2.85V 200MA 4-X2SON
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-X2SON (1x1)
PSRR
40dB (1kHz ~ 1MHz)
Voltage Dropout (Max)
0.308V @ 200mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3