TPS720132YZUT
Part number
TPS720132YZUT
Description
IC REG LIN 1.32V 350MA 5-DSBGA
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 350mA
PSRR
85dB ~ 50dB (10Hz ~ 1MHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Output
350mA
Voltage - Input (Max)
4.5V
Package / Case
6-UFBGA, DSBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.32V
Current - Supply (Max)
80 µA
Current - Quiescent (Iq)
38 µA
Supplier Device Package
5-DSBGA (0.96x1.33)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3