TLV743285PDQNR
Part number
TLV743285PDQNR
Description
IC REG LIN 2.85V 300MA 4-X2SON
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-X2SON (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.29V @ 300mA
PSRR
68dB ~ 28dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection Features
Current Limit, Thermal Shutdown, UVLO
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3