TLS850B0TBV33ATMA1
Part number
TLS850B0TBV33ATMA1
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC REG LINEAR 3.3V PG-TO263-5-1
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
40V
Grade
Automotive
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Qualification
AEC-Q100
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
PSRR
63dB (100Hz)
Supplier Device Package
PG-TO263-5-1
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 250mA
Current - Supply (Max)
33 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3