TCR3UG25B,LF
Part number
TCR3UG25B,LF
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Description
IC REG LIN 2.5V 300MA 4-WCSP-F
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
300mA
PSRR
70dB (1kHz)
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Protection Features
Inrush Current, Over Current, Thermal Shutdown
Supplier Device Package
4-WCSP-F (0.65x0.65)
Current - Quiescent (Iq)
680 nA
Voltage Dropout (Max)
0.327V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3