STLQ020J33R
Part number
STLQ020J33R
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LIN 3.3V 200MA 4-FLIPCHIP
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
200mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Current - Supply (Max)
150 µA
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 200mA
Package / Case
4-UFBGA, FCBGA
Supplier Device Package
4-FlipChip (0.77x0.77)
PSRR
52dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3