S-1741A18-M5T1U4
Part number
S-1741A18-M5T1U4
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT23-5
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
100mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.05V @ 10mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3