S-1741A17-A6T2U4
Part number
S-1741A17-A6T2U4
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LIN 1.7V 100MA HSNT-6-B
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
100mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Protection Features
Over Current
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.7V
Package / Case
6-SMD, Flat Leads Exposed Pad
Supplier Device Package
HSNT-6-B
Current - Quiescent (Iq)
530 nA
Voltage Dropout (Max)
0.06V @ 10mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3