S-1165B43MC-N7CTFG
Part number
S-1165B43MC-N7CTFG
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 4.3V 200MA SOT23-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
200mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
6.5V
Protection Features
Over Current
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 200mA
PSRR
70dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.3V
Current - Quiescent (Iq)
65 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3