NCV8154MW120280TBG
Part number
NCV8154MW120280TBG
Description
IC REG LINEAR 1.2V/2.8V 10DFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Automotive
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Voltage - Input (Max)
5.25V
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
2
Package / Case
10-VFDFN Exposed Pad
Current - Supply (Max)
200 µA
Supplier Device Package
10-DFN (3x3)
PSRR
75dB (1kHz)
Current - Output
300mA, 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V, 2.8V
Voltage Dropout (Max)
-, 0.29V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3