NCV8133BMX120TCG
Part number
NCV8133BMX120TCG
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 6-XDFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
PSRR
70dB (1kHz)
Package / Case
6-XFDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 500mA
Supplier Device Package
6-XDFN (1.2x1.2)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3