NCV8130BMX120TCG
Part number
NCV8130BMX120TCG
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 6-XDFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
PSRR
65dB (1kHz)
Package / Case
6-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
6-XDFN (1.2x1.2)
Voltage Dropout (Max)
0.175V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3