NCV4294CSN33T1G
Part number
NCV4294CSN33T1G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 3.3V 30MA 5-TSOP
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Active
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
30mA
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Qualification
AEC-Q100
Current - Quiescent (Iq)
170 µA
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
PSRR
60dB (100Hz)
Current - Supply (Max)
4 mA
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage - Input (Max)
45V
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 20mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3