NCP718ASN300T1G
Part number
NCP718ASN300T1G
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA TSOT-23-5
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Current - Output
300mA
PSRR
60dB (1kHz)
Voltage - Input (Max)
24V
Current - Supply (Max)
300 µA
Voltage Dropout (Max)
0.465V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3