NCP718ASN120T1G
Part number
NCP718ASN120T1G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LIN 1.2V 300MA TSOT-23-5
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Active
Current - Quiescent (Iq)
8 µA
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
300mA
PSRR
60dB (1kHz)
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Control Features
Soft Start
Voltage - Input (Max)
24V
Current - Supply (Max)
300 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3