NCP163AMX250TBG
Part number
NCP163AMX250TBG
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 4-XDFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
250mA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-XDFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.175V @ 250mA
PSRR
91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3