NCP163AFCT250T2G
Part number
NCP163AFCT250T2G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.5V 250MA 4-WLCSP
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq)
20 µA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
250mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Package / Case
4-XFBGA, WLCSP
Voltage Dropout (Max)
0.175V @ 250mA
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.64x0.64)
PSRR
91dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3