MPQ2013AGQ-18-P
Part number
MPQ2013AGQ-18-P
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Monolithic Power Systems Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8-QFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
40V
Current - Output
150mA
Current - Quiescent (Iq)
10 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
8-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
8-QFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 100mA
Current - Supply (Max)
50 µA
PSRR
58dB ~ 41dB (100Hz ~ 1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3