MP8801DJ-3.3-LF-Z
Part number
MP8801DJ-3.3-LF-Z
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Monolithic Power Systems Inc.
Description
IC REG LINEAR POS ADJ TSOT-23-5
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Output Type
Adjustable (Fixed)
Current - Output
150mA
Protection Features
Over Temperature
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Voltage - Output (Max)
5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (3.3V)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.125V @ 150mA (Typ), -
PSRR
70db ~ 30dB (1kHz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3