MCP1810T-35I/OT
Part number
MCP1810T-35I/OT
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 3.5V 150MA SOT23-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.5V
Protection Features
Over Current
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 150mA
PSRR
40dB (100Hz)
Current - Quiescent (Iq)
50 nA
Current - Supply (Max)
290 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3