MCP1810T-25I/TT
Part number
MCP1810T-25I/TT
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Output
150mA
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 150mA
PSRR
40dB (100Hz)
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3