MAX1976AEZT300+
Part number
MAX1976AEZT300+
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA TSOT-23-6
Encapsulation
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Current - Output
300mA
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Voltage - Input (Max)
3.6V
Control Features
Enable, Reset
Supplier Device Package
TSOT-23-6
PSRR
70dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Current - Supply (Max)
90 µA
Voltage - Output (Max)
3V
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3