MAX1963AEZT300+T
Part number
MAX1963AEZT300+T
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA TSOT-23-6
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Current - Output
300mA
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Voltage - Input (Max)
3.6V
Control Features
Enable, Reset
Supplier Device Package
TSOT-23-6
PSRR
70dB (1kHz)
Current - Supply (Max)
90 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3