MAX1818EUT33#G16
Part number
MAX1818EUT33#G16
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA SOT-6
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Adjustable (Fixed)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Max)
5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (3.3V)
Package / Case
SOT-23-6
Supplier Device Package
SOT-23-6
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Control Features
Enable, Power Good
Voltage Dropout (Max)
0.215V @ 500mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3