LT3066EMSE-3.3
Part number
LT3066EMSE-3.3
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA 12-MSOP-EP
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
PSRR
71dB (120Hz)
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
Voltage - Input (Max)
45V
Current - Supply (Max)
25 mA
Package / Case
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
12-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 500mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3