LT3063IDCB-3.3
Part number
LT3063IDCB-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8-DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Output (Max)
Current - Supply (Max)
10 mA
Current - Output
200mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
PSRR
73dB (120Hz)
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Voltage - Input (Max)
45V
Supplier Device Package
8-DFN (2x3)
Voltage Dropout (Max)
0.53V @ 200mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3