LT3060IDC-1.8
Part number
LT3060IDC-1.8
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA 8-DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
100mA
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
PSRR
75dB (120Hz)
Control Features
Enable, Soft Start
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Supply (Max)
4 mA
Voltage - Input (Max)
45V
Supplier Device Package
8-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3