LT3050IDDB-3.3
Part number
LT3050IDDB-3.3
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 12-DFN
Encapsulation
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
100mA
PSRR
70dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Control Features
Current Limit, Enable, Soft Start
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
12-WFDFN Exposed Pad
Current - Supply (Max)
5.2 mA
Supplier Device Package
12-DFN (3x2)
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3