LT3009ESC8-1.2
Part number
LT3009ESC8-1.2
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.2V 20MA SC-70-8
Encapsulation
Tube
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
20mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR
68dB (120Hz)
Current - Supply (Max)
1 mA
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
Package / Case
8-VFSOP (0.049", 1.25mm Width)
Supplier Device Package
SC-70-8
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 20mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3