LP5907UVX-2.2/NOPB
Part number
LP5907UVX-2.2/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.2V 250MA 4-DSBGA
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.2V
Current - Output
250mA
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Supplier Device Package
4-DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 250mA
Package / Case
4-XFBGA, DSBGA
Current - Supply (Max)
425 µA
PSRR
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3