LDS3985PU18RY
Part number
LDS3985PU18RY
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6-DFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Protection Features
Over Temperature
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Output
300mA
Qualification
AEC-Q100
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Control Features
Shutdown
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad
Current - Supply (Max)
300 µA
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 300mA
PSRR
55dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package
6-DFN (3x3)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3