LD59030DTPU25R
Part number
LD59030DTPU25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 4-DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Protection Features
Over Temperature
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Current - Output
300mA
Control Features
Enable, Soft Start
Voltage Dropout (Max)
0.23V @ 300mA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Current - Supply (Max)
305 µA
PSRR
75dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3