LD56100DPU33R
Part number
LD56100DPU33R
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8-DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
1A
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable, Soft Start
Package / Case
8-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
8-DFN (1.6x1.2)
Current - Quiescent (Iq)
155 µA
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 1A
PSRR
70dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3