LD56050DPU105R
Part number
LD56050DPU105R
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 4-DFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 500mA
PSRR
75dB (1kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Protection Features
Over Temperature. Short Circuit
Supplier Device Package
4-DFN (1.2x1.2)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3