IFX25001TFV33ATMA2
Part number
IFX25001TFV33ATMA2
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC REG LIN 3.3V 400MA PG-TO252-3
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - Supply (Max)
30 mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR
60dB (100Hz)
Current - Output
400mA
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Supplier Device Package
PG-TO252-3
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 300mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3