AP7354-12W5-7
Part number
AP7354-12W5-7
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA SOT-25
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Input (Max)
5.5V
Protection Features
Over Current
Voltage Dropout (Max)
0.9V @ 150mA
Supplier Device Package
SOT-25
Current - Quiescent (Iq)
0.6 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3